Do It Yourself

Choinka z papieru pakowego i sznurka papierowego

Robicie własne ozdoby świąteczne? Ja w tym roku troszkę poszalałam i jedną z nich chcę pokazać Wam na blogu. Robiąc ten tutorial postawiłam sobie za cel: pokażę jak zrobić tanią, efektowną ozdobę świąteczną z której zrobienie poradzi sobie każdy. I tak wyszła właśnie moja choinka. Koszt całej ozdoby to 4.50zł. Rożek 4 zł i papier pakowy 1zł zużyłam go połowę więc cel moim zdaniem został osiągnięty.

materiały na choinkę z papieru pakowego

Jak widzicie materiałów do tego diy nie potrzeba wiele, wystarczy papier pakowy, klej (u mnie magic, może być też klej na gorąco albo wikol), nożyczki oraz ołówek. Tyle tylko wystarczy, żeby wykonać choinkę w stylu eko. Oczywiście można poszaleć z ozdobami (tak jak ja o czym przekonacie się w dalszej części posta) ale naprawdę wystarczy mniej niż 5 zł by stworzyć własną efektowną ozdobę.

Krok pierwszy

Na papier pakowy połóż rożek styropianowy i odrysuj go a następnie wytnij go zachowując około centymetrowy odstęp. Wycięte koło nie musi być wcale równe (moje jest nawet bardzo krzywe) ponieważ i tak jego nierówności znikną pod papierem pakowym.

Krok drugi

Następnie przyklej koło do podstawy rożka a porozcinane brzegi koła przyklej do brzegów stożka. Dokładnie przyklej boki podciągając je do góry, żeby uniknąć pofalowań na podstawie.

Krok trzeci

Owiń rożek papierem pakowym i przyklej go do stożka. Kształt 1/4 okręgu również nie musi być dokładny odstające resztki przytnij po przyklejeniu. Na sam czubek stożka daj dość sporo kleju żeby choinka nie odklejała się w tym newralgicznym miejscu.

Pamiętaj żeby papier pakowy zawsze przyklejać matową stroną na zewnątrz. Wtedy kolejne warstwy papieru lepiej się do niego przyklejają a choinka zyskuje matowe wykończenie.

Krok czwarty

Skręć sznurek papierowy. To niewątpliwie najbardziej czasochłonna część tworzenia choinki z papieru pakowego. Jak się go robi? Bardzo prosto. Wystarczy pociąć zwinięty w rulon papier pakowy na mniej więcej równe paski a potem je skręcać. I skręcać. I skręcać. Aż powstanie odpowiednio duża ilość sznurka. Ja cięłam swoje paski na szerokość mniej więcej 1 cm ale nie robiłam tego od linijki i niektóre paski były węższe a inne szersze co moim zdaniem dodaje tylko uroku choince.

Jak łączyć sznurek papierowy? Bardzo prosto i nie potrzebujesz do tego kleju. Wystarczy w skręcany pasek papiery włożyć kolejny i skręcić go razem. Żeby papier się nie przerywał należy go wcześniej pognieść. Pro tip: nie rób za dużo sznurka na raz bo lubi się plątać i kręcić. Jeśli podczas oklejania stożka zabraknie ci go po porostu dokręć jego dalszą część.

A tak oto przedstawia się proces tworzenia od zwykłego styropianowego rożka do skończonego produktu w wersji minimalistycznej z papierową kokardą.

Krok piąty

Do oklejonego papierem pakowym stożka przyklejamy sznurek papierowy zaczynając od podstawy. Przyklejaj zawsze stopniowo sznurek nie smarując klejem większej powierzchni, bo klej bardzo szybko zasycha a po nałożeniu kolejnej warstwy kleju papier może nieestetycznie zacząć się błyszczeć a przecież nie o taki efekt chodzi.

Przyklejając sznurek nie trzeba się za bardzo martwić o prześwity (chociaż ja polecam dość mocno dociskać kolejne warstwy do dołu) bo papier który jest przyklejony pod spodem zamaskuje niedoskonałości.

Po oklejeniu zostaje najprzyjemniejsze czyli ozdabianie Ja zdecydowałam się na trzy wersje choinki. Pierwszą najbardziej minimalistyczną widzieliście już na wcześniejszych zdjęciach. Wszystkie materiały do wyczarowania choinki w wersji naturalnej też miałam w swoim domu więc koszt wykonania obydwóch wersji choinki nadal wyniósł mnie wspomniane wcześniej 4,5 zł za sztukę.

W kolejnej wersji mojej choinki zdecydowałam się na bardziej minimalistyczne ale błyszczące zdobienie. Jedna gwiazdka trochę koralików i klej na gorąco. To wystarczyło żeby ze zwykłego stożka zrobić piękna i subtelną ozdobę świąteczną. Mam nadzieję że moje dekoracje zainspirują do stworzenia własnych ozdób świątecznych i naprawdę takie DIY jest dla każdego.

Brak komentarzy
Poprzedni post
12 grudnia, 2018

Podobne posty