Dzieci

Rozwojowe zabawy z niemowlakiem – część I

Moja córeczka niedługo skończy już trzy lata, ale czasem wydaje mi się jakby niedawno się urodziła. Doskonale pamiętam tego nieporadnego noworodka, który nie wiadomo kiedy wyrósł na taką dużą dziewczynkę. Uwielbiałam nasze pierwsze wspólne zabawy z i ten niesamowity czas, kiedy uczyłam Ją wszystkiego a cały świat był dla Niej tak bardzo fascynujący. Przy małym dziecku niesamowite jest to, że zabawką jest… wszystko. Dziś chcę wam przedstawić kilka sposobów na zabawę z maluszkiem dzięki które będą pozytywnie wpływać na jego rozwój.

Mata edukacyjna

Bardzo popularną obecnie zabawką stymulującą jest mata edukacyjna, moja córeczka ją uwielbiała… jeść. Przy zakupie maty koniecznie sprawdzaj czy jest atestowana. Słabe jakościowo zabawki dla niemowląt mogą być niebezpieczne bo ruchome elementy mogą się oderwać. Ja wybrałam matę z „lustereczkiem”, które mega interesuje chyba każde dziecko, które będzie chciało dostać się do lusterka co ułatwi namówienie go do podnoszenia główki (tzw pasienia konika). Obserwuj swoje dziecko w czasie zabawy na macie, na początku niektóre zabawki mogą im sie nie spodobać np. ze względu na wydawane dźwięki, wtedy trzeba je odłączyć od maty i za kilka dni spróbować znowu.

Rowerek

Zabawa, w którą możesz bawić się z dzieckiem wszędzie. Na łóżku, podłodze, przewijaku, kolanach po prostu wszędzie gdzie dziecko leży. Jak zrobić rowerek nóżkami dziecka wie chyba każdy. Ta zabawa musi być delikatna i trwać niezbyt długo, ze względu na delikatne są stawy biodrowe niemowląt.

Masaż

Po rowerku fajnie jest zrobić maluszkowi masaż. Troszkę oliwki i odpowiednia temperatura do rozebrania maluszka i tyle. To dobry wstęp do kąpieli i sposób na zrelaksowanie i wyciszenie dziecka, o ile lubi masaże, bo nie każde jest z nich zadowolone, ale warto próbować bo to odpręża niemowlę tak samo jak i dorosłego człowieka.

Wygłupy

Rób różne głupie miny i wydawaj dźwięki. Wszystko blisko twarzy dziecka. Musi Cię przecież dobrze widzieć. Otwieraj i zamykaj usta. Często się uśmiechaj. Pokazuj język, rób dziubek, nadymaj policzki. Często podchodź do lustra, maleństwo uwielbia swoje odbicie. Położone naprzeciw niego ma zapewnioną zabawę na długi czas.

Rozwijaj zmysł dotyku…

Połóż dziecko na pleckach i złap jego rączkę w swoją dłoń i delikatnie głaszcz nią buzię maleństwa. Przy tej zabawie rozwija sie zmysł dotyku. Możesz też dawać dziecku różne rzeczy do rączki, takie które mają zróżnicowaną fakturę. Szorstkie, miękkie, gładkie, śliskie. Możesz też kupić specjalne zabawki dla noworodków, które mają wszyte różne faktury materiały, kawałek folii, itd.

…słuch…

Grzechocz grzechotką po prawej i lewej stronie leżącego na pleckach dziecka. Nauczy to malucha skupiania uwagii i będzie chętnie obracało główkę w stronę zabawki. Możesz też zamiast grzechotki użyć dzwoneczka, ale kolorowa grzechotka sprawdzi się lepiej. Pamiętaj żeby wydawane dźwięki nie były za głośne i nie dochodziły zza główki dziecka. Za każdą próbę ustalenia źródła dźwięku nie zapomnij pochwalić maluszka.

… i wzrok

Kup książeczkę albo wydrukuj czarno-białe schematyczne obrazki. Małe dziecko rozróżnia kontrastowe kolory więc najłatwiej mu będzie w ten sposób poznawać kształty. Możesz pokazywać je dziecku kiedy trzymasz je na kolanach albo poprzyczepiać do boków łóżeczka czasem zmieniając ich położenie.

Już niedługo opiszę kolejną porcję zabaw, w które bawiłam się z moją Córką, a tymczasem zaczęcam do komentowania i dzielenia się doświadczeniami. Jak Wy bawiłyście się ze swoimi dziećmi?

Zdjęcia:
Wendy Zippwald / https://www.flickr.com/photos/zippwald/3762507710/ / CC BY-NC-ND 2.0

 

 

 

1 komentarz
Poprzedni post
21 sierpnia, 2016
Następny post
21 sierpnia, 2016

Podobne posty