Dzieci

Rozwojowe zabawy z niemowlakiem – część II

W poprzednim wpisie obiecałam dalszą porcję kreatywnych zabaw z niemowlęciem. Część zapewne nie jest niczym nowym, ale czasem warto niewyspanym mamom zrobić taką listę, bo ciężko być pomysłowym po wielu nieprzespanych nocach. Poniżej przedstawie zabawy, takie w które sprawdziły mi się podczas zabaw z moją Córeczką.

Jasno – ciemno

Wieczorem weź dziecko na ręce i na zmianę zapalaj i gaś światło w pokoju. Cały czas mów do dziecka. Opowiadaj co się dzieje. To bardzo ważna zabawa, która sprawi że maluch nie będzie przestraszony kiedy obudzi się w ciemności i ciszy.

Ucz części ciała

Dla noworodka ważna jest bliskość. Czuje się bezpiecznie czując ciepło mamy i słysząc jej głos. Dlatego świetnym pomysłem na zabawę jest poznawanie części ciała przez dotyk. Weź rączkę dziecka połóż na swojej twarzy powolnym ruchem jednocześnie mówiąc jakich części twarzy dotyka i do czego służą. Możesz opisywać je mówiąc na przykład: mam czerwone usta, niebieskie oczy, itd. Dobrym pomysłem na naukę części ciała jest zabawa przy przewijaniu wtedy całuj różne części ciała dzieciątka i mówiąc dziecku w co dostaje buziaka.

Zabawy z piłką

Świetną zabawą a jednocześnie znakomitym ćwiczeniem będzie zabawa z piłką. Powieś nad dzieckiem piłkę plażową mocno zaczepioną do sufitu albo lampy i pozwól dziecku kopać i sięgać do piłki rączkami. Ta zabawa pozytywnie wpłynie na koordynację ruchową dziecka oraz będzie dobrym treningiem dla małych rączek i nóżek.

Pobaw się w teatrzyk

Zrób dla swojego maluszka przedstawienie. Weź małą maskotkę (najlepiej taką w kontrastowych kolorach, o których była mowa wcześniej) i „mów” nią dotykając różnych części ciała dziecka. Ruszaj nią na boki i w górę i dół sprawdzając czy dziecko ją widzi. W ten sposób wyćwiczysz umiejętność obserwacji. Możesz też pobawić się nią w „idzie wąż wąską dróżką”. Zapoznasz dziecko z częściami jego ciała oraz z pluszowym przyjacielem. Zmieniaj często zabawki, najlepiej żeby różniły się pod każdym względem (wielkością, fakturą, kształtem, kolorem).

Wykorzystaj kolorowe skarpetki

Załóż dziecku na nóżki kolorowe skarpetki z naszytym pluszakiem. Będzie chętnie bawiło się nim i próbowało zdjąć skarpetkę. Na początku będzie to bardzo nieporadne. Może nawet nie wykazać nimi zainteresowania ale z czasem stanie się to świetną zabawą.

Zabierz na spacer po domu

Nie zapominaj o bardzo ważnej dla maluszka zabawie ją jest pokazywanie mu wszystkiego co jest w domu i poza nim. Małe dziecko interesuje i fascynuje każda rzecz. Wszystko jest nowe i ciekawe. To co wydaje dźwięki to co się turla, przesuwa, grzechocze, świeci. Każdy spacer po mieszkaniu jest dla niego wielką wyprawą w nieznane.

Rozmawiaj z dzieckiem

Śpiewaj dziecku kołysanki, mów wierszyki, opowiadaj o wszystkim co się dzieje, co robisz. Mów, mów, mów. Dziecko musi mieć od kogo sie nauczyć mówić. Więc opowiadaj jak najwięcej.

Mam nadzieję, że opisane zabawy będą inspiracją dla młodych Mam do rozwojowych zabaw z dzieckiem. A jeśli przegapiłyście pierwszą część to zapraszam do wpisu a także do dzielenia się doświadczeniami w komentarzach.

Zdjęcie:
Wendy Zippwald / https://www.flickr.com/photos/zippwald/3762507284/ / CC BY-NC-ND 2.0

Brak komentarzy
Poprzedni post
23 sierpnia, 2016
Następny post
23 sierpnia, 2016

Podobne posty